Posiadanie narkotyków – legalne?

Posiadanie narkotyków – legalne?

Niezależnie od tego czy mówimy o narkotykach twardych czy miękkich, w Polsce zabrania się ich posiadania, nawet w małych ilościach, na własny użytek – jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Pytanie czy istnieje jakiekolwiek odstępstwo od tej reguły? Owszem istnieją i to nawet nie jedno, po pierwsze, jeśli ilość znalezionego środka odurzającego jest tak mała, że nie może w żaden sposób wpłynąć na organizm. Co to oznacza w praktyce? Ustawodawca ma na myśli śladowe ilości narkotyków pozostałe na przykład w woreczkach czy lufkach.

Drugi przypadek to nieumyślne przechowywanie środków odurzających, przykładowo kolega daje nam do przetrzymania pakunek, którego zawartości nie znamy. Posiadanie narkotyków jest przestępstwem umyślnym.

Inną możliwością w której nie będziemy sądzeni za posiadanie jest brak odpowiedniego wieku, sądzone mogą być tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 17 lat i podlegają odpowiedzialności karnej.

Gdy ilość narkotyków jest niewielka, wskazuje na to, że dana osoba posiadała je na własny użytek , szkodliwość społeczna czynu jest bardzo mała możemy liczyć na łagodne potraktowanie i nie wszczynanie postępowania sądowego.

Wszystkie opisane wyżej sytuacje są przykładami i nie ma gwarancji, że sąd zawsze zachowania się tak samo, wszystko jest zależne od indywidualnej sytuacji.

 

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>